Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy zlevní nemovitosti?

11. 07. 2018 17:29:12
Kdy přijde ochlazení trhu a propad cen? Vyplatí se nemovitosti ještě vůbec kupovat nebo je lepší chvíli počkat a „ono to prostě spadne dolů“?

Snad každý zaznamenal, že v posledních letech šly ceny nemovitostí rapidně vzhůru. Ještě nedávno Česká republika dokonce vedla v tabulkách nejrychleji rostoucích cen nemovitostí v celé Evropské unii.

Nabízí se tedy otázka, zda a kdy přijde ochlazení trhu a propad cen. Vyplatí se nemovitosti ještě vůbec kupovat nebo je lepší chvíli počkat a „ono to prostě spadne dolů“.

Pojďme se na to podívat z druhé strany – co hnalo a žene ceny vzhůru. Důvodů je samozřejmě celá dlouhá řada- ale jaké jsou ty nejvýraznější?

Nízké úrokové sazby a vysoká dostupnost hypoték – jistě jeden z velmi výrazných faktorů, které ovlivnily růst cen nemovitostí. Díky příznivým podmínkám hypoték si nemovitost mohlo dovolit mnohem více lidí. V kombinaci s rostoucí ekonomikou a finanční jistotou vzniklo téměř dokonalé prostředí pro nákup vlastního či investičního bydlení. Nicméně jak leckdo ví, tak Česká národní banka dlouhodobě usiluje a zpřísnění hypoték a od 1. října dojde k dalšímu výraznému omezení, které může ovlivnit až 20% současných žadatelů o hypotéku. Dá se tedy očekávat, že tento faktor částečně ztratí na významu.

Možnost zajímavé investice – v době kdy spořící účty nabízí úrok 0,2% je zhodnocení kolem 5%, které nabízí nemovitosti i mimo překotné období posledních let, velmi zajímavou alternativou klasických bankovních produktů. A tady se opět dostává ke slovu současná dobrá ekonomická situace, díky které mají lidé více peněz a snaží se je tedy výhodně rozmnožit. Výhledy v tomto směru jsou velmi pozitivní – žádná ekonomická krize není na obzoru a investic do nemovitostí bude pravděpodobně přibývat.

Problematická výstavba nových bytů (a domů) – zejména v Praze a jiných velkých městech si developeři stěžují na velmi zdlouhavé a komplikované povolovací procesy, což má za následek, že se staví mnohem méně bytů, než by bylo potřeba. Dle odhadů by Praha potřebovala o třetinu až polovinu více bytů než kolik se jich aktuálně staví. Výsledkem je, že o byty v novostavbách je enormní zájem a vzniká jakýsi „stavební bytový dluh“. Bohužel změny stavebního zákona a dalších souvisejících předpisů nejsou na obzoru a tak bude tento stav ovlivňovat ceny nemovitostí směrem vzhůru i do budoucna.

EET , kontrolní hlášení atd. - jakkoliv se to může zdát nelogické, tak zavedení větší daňové kontroly vede k většímu nakupování nemovitostí prostřednictvím právnických osob. Zatímco dříve řada firem a podnikatelů různě obcházela daňové povinnosti, tak po zavedení nových kontrolních mechanismů je to pro ně podstatně těžší ne-li nemožné. Firmy tak často musí vykazovat vyšší příjmy a stojí tak před rozhodnutím, jestli ze zisku zaplatí daň, nebo třeba koupí nemovitost. Ani zde nelze očekávat do budoucna nějakou výraznější změnu.

Pokud se tedy podíváme na hlavní příčiny růstu cen nemovitostí, tak zjistíme, že řada z nich bude trvat i po zavedení zpřísňujících opatření pro poskytování hypoték. Jistěže dojde k částečnému poklesu počtu potenciálních zájemců o nemovitosti, ale pokles téměř jistě nebude dostatečně veliký na to, aby zásadně změnil současnou situaci, kdy poptávka výrazně převyšuje nabídku. V budoucnu nás tedy v podstatě jistě čeká zpomalení růstu cen nemovitostí (které koneckonců již začalo), ale v dohledném období se jistě nedají očekávat žádné velké cenové propady. Odkládání nákupu nemovitosti na období nižších cen, se tak může stát čekáním na Godota.

Autor: Radek Procyk | středa 11.7.2018 17:29 | karma článku: 11.00 | přečteno: 821x


Další články blogera

Radek Procyk

Nová pravidla hypoték – bohatí bohatnou a ostatní chudnou

Česká národní banka v předešlých dnech představila nová pravidla pro zájemce o hypotéku. Jejich praktický dopad může být drtivý- řadě lidí stoupnou výdaje na bydlení. Velcí majitelé nemovitostí naopak jásají- jejich zisky porostou

27.6.2018 v 21:56 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 595 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě…

V médiích ta diskuse na čas utichla, ale ekonomové ji vedou dál. Kdy bude doba pro přijetí eura? Část kolegů zarputile odpovídá: Nikdy! Nebyl bych tak přísný. Moje verze: Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě...

20.7.2018 v 8:05 | Karma článku: 40.15 | Přečteno: 4577 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čiré zlo. Dotace zrušit.

Tento týden prošustila médii trochu opožděná zpráva o koncertu jedné české socialistické hvězdy. Opožděná ne proto, že hvězda byla hvězdou v osmdesátých letech, nýbrž proto, že koncert se odehrál už v březnu.

20.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 47.40 | Přečteno: 8798 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Evropa se zcela změní

Četl jsem hezký blog pana Dorotíka, který se ptá, kdo konečně přizná pravdu se snahou EU tu mít co nejvíce migrantů. Podle něj to nemá logiku a nechápe smysl. Hlavní důvod se ale nezakrývá, jenom se o něm moc nemluví.

19.7.2018 v 16:48 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 1085 | Diskuse

Ondřej Stejskal

Objevte kouzlo složeného úročení

* Pokud se chcete stát úspěšným investorem, bude vás jistě zajímat, jak se vaše vložené peníze budou úročit. * U složeného úročení se vám kromě úroků z investovaných financí přičítají navíc úroky z úroků

19.7.2018 v 15:09 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 482 | Diskuse

Libor Kovář

3 důvody proč může být další nemovitostní krize na dohled.

Asi těžko lze čekat, že růst cen nemovitostí, který sledujeme v posledních 4 letech bude nadále pokračovat stejným tempem. Pokud se navíc podíváme do historie, můžeme si všimnout, že jsme v podobné fázi jako před rokem 2008.

18.7.2018 v 8:13 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 2985 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 708

Od roku 2008 se pohybuji ve světě financí a nemovitostí. Původně jsem pracoval v jedné stavební spořitelně, od roku 2012 pak řídím vlastní firmu zaměřenou na investice do nemovitostí a hypotéky. Hledám způsoby, jak běžnému člověku umožnit nákupy a provoz investičních nemovitostí se zajímavým ziskem bez toho, že by musel mít miliony na účtu.

Najdete na iDNES.cz