Kdy zlevní nemovitosti?

11. 07. 2018 17:29:12
Kdy přijde ochlazení trhu a propad cen? Vyplatí se nemovitosti ještě vůbec kupovat nebo je lepší chvíli počkat a „ono to prostě spadne dolů“?

Snad každý zaznamenal, že v posledních letech šly ceny nemovitostí rapidně vzhůru. Ještě nedávno Česká republika dokonce vedla v tabulkách nejrychleji rostoucích cen nemovitostí v celé Evropské unii.

Nabízí se tedy otázka, zda a kdy přijde ochlazení trhu a propad cen. Vyplatí se nemovitosti ještě vůbec kupovat nebo je lepší chvíli počkat a „ono to prostě spadne dolů“.

Pojďme se na to podívat z druhé strany – co hnalo a žene ceny vzhůru. Důvodů je samozřejmě celá dlouhá řada- ale jaké jsou ty nejvýraznější?

Nízké úrokové sazby a vysoká dostupnost hypoték – jistě jeden z velmi výrazných faktorů, které ovlivnily růst cen nemovitostí. Díky příznivým podmínkám hypoték si nemovitost mohlo dovolit mnohem více lidí. V kombinaci s rostoucí ekonomikou a finanční jistotou vzniklo téměř dokonalé prostředí pro nákup vlastního či investičního bydlení. Nicméně jak leckdo ví, tak Česká národní banka dlouhodobě usiluje a zpřísnění hypoték a od 1. října dojde k dalšímu výraznému omezení, které může ovlivnit až 20% současných žadatelů o hypotéku. Dá se tedy očekávat, že tento faktor částečně ztratí na významu.

Možnost zajímavé investice – v době kdy spořící účty nabízí úrok 0,2% je zhodnocení kolem 5%, které nabízí nemovitosti i mimo překotné období posledních let, velmi zajímavou alternativou klasických bankovních produktů. A tady se opět dostává ke slovu současná dobrá ekonomická situace, díky které mají lidé více peněz a snaží se je tedy výhodně rozmnožit. Výhledy v tomto směru jsou velmi pozitivní – žádná ekonomická krize není na obzoru a investic do nemovitostí bude pravděpodobně přibývat.

Problematická výstavba nových bytů (a domů) – zejména v Praze a jiných velkých městech si developeři stěžují na velmi zdlouhavé a komplikované povolovací procesy, což má za následek, že se staví mnohem méně bytů, než by bylo potřeba. Dle odhadů by Praha potřebovala o třetinu až polovinu více bytů než kolik se jich aktuálně staví. Výsledkem je, že o byty v novostavbách je enormní zájem a vzniká jakýsi „stavební bytový dluh“. Bohužel změny stavebního zákona a dalších souvisejících předpisů nejsou na obzoru a tak bude tento stav ovlivňovat ceny nemovitostí směrem vzhůru i do budoucna.

EET , kontrolní hlášení atd. - jakkoliv se to může zdát nelogické, tak zavedení větší daňové kontroly vede k většímu nakupování nemovitostí prostřednictvím právnických osob. Zatímco dříve řada firem a podnikatelů různě obcházela daňové povinnosti, tak po zavedení nových kontrolních mechanismů je to pro ně podstatně těžší ne-li nemožné. Firmy tak často musí vykazovat vyšší příjmy a stojí tak před rozhodnutím, jestli ze zisku zaplatí daň, nebo třeba koupí nemovitost. Ani zde nelze očekávat do budoucna nějakou výraznější změnu.

Pokud se tedy podíváme na hlavní příčiny růstu cen nemovitostí, tak zjistíme, že řada z nich bude trvat i po zavedení zpřísňujících opatření pro poskytování hypoték. Jistěže dojde k částečnému poklesu počtu potenciálních zájemců o nemovitosti, ale pokles téměř jistě nebude dostatečně veliký na to, aby zásadně změnil současnou situaci, kdy poptávka výrazně převyšuje nabídku. V budoucnu nás tedy v podstatě jistě čeká zpomalení růstu cen nemovitostí (které koneckonců již začalo), ale v dohledném období se jistě nedají očekávat žádné velké cenové propady. Odkládání nákupu nemovitosti na období nižších cen, se tak může stát čekáním na Godota.

Autor: Radek Procyk | středa 11.7.2018 17:29 | karma článku: 11.36 | přečteno: 1014x

Další články blogera

Radek Procyk

Nová pravidla hypoték – bohatí bohatnou a ostatní chudnou

Česká národní banka v předešlých dnech představila nová pravidla pro zájemce o hypotéku. Jejich praktický dopad může být drtivý- řadě lidí stoupnou výdaje na bydlení. Velcí majitelé nemovitostí naopak jásají- jejich zisky porostou

27.6.2018 v 21:56 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 667 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Josef D. Kortan

Jde jen o počty

Jaký je rozdíl mezi čísly 118,2 a 2,2? Odměna milion dolarů za vyřešení. Máme málo doktorů, protože který může, pracuje někde na západě, a máme mnoho pedagogů. Trpaslíci z Cimrmanovy hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký na úřadech.

14.12.2018 v 17:58 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 295 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Občas stát taky nezaklekne

Poslední týden muselo premiéru Andreji Babišovi zvonit v uších permanentně. Nejprve se Evropský soud pro lidská práva odmítnul vůbec zabývat (pro „nepřijatelnost“) Babišovým tvrzením, že není estébák.

14.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 46.53 | Přečteno: 7859 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Proč nevyžaduji účtenku s EET?

Reakce na diskuzi k článku "Proč vyžaduji účtenk s EET" od pana Josefa Sedláčka. A proč nám vládnou takoví lidé, které vlastně vůbec nechceme.

13.12.2018 v 23:23 | Karma článku: 21.17 | Přečteno: 843 | Diskuse

Josef Šoltes

Facka pro učitele, zdravotnický personál a další státní zaměstnance

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministryní Maláčovou se zasazuje o to, aby měly všechny děti obědy zadarmo. Což o to, je to jistě chvályhodný počin, nikdo nebude hladovět.

12.12.2018 v 20:00 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 1047 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Sprostý podraz na uživatele biopaliv

V mediích se objevila zpráva, že se chystá daň za emise CO2 při spalování biopaliv v domácnostech. Poté, co občané byli agitování pro topení dřevem a upravenými dřevními odpady.

12.12.2018 v 14:39 | Karma článku: 33.00 | Přečteno: 1418 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 840

Od roku 2008 se pohybuji ve světě financí a nemovitostí. Původně jsem pracoval v jedné stavební spořitelně, od roku 2012 pak řídím vlastní firmu zaměřenou na investice do nemovitostí a hypotéky. Hledám způsoby, jak běžnému člověku umožnit nákupy a provoz investičních nemovitostí se zajímavým ziskem bez toho, že by musel mít miliony na účtu.

Najdete na iDNES.cz